Kredyt hipoteczny – najważniejsze informacje o kredycie pod hipotekę
Dla wielu osób wzięcie kredytu hipotecznego jest jedyną możliwością sfinansowania zakupu własnego mieszkania. Kredyt hipoteczny jest kredytem o najniższym oprocentowaniu, jednak aby otrzymać pozytywną decyzję banku o przyznaniu takiego kredytu, trzeba spełnić kilka warunków. Co powinniśmy wiedzieć przed udaniem się do banku, celem podpisania umowy o kredyt hipoteczny?
Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny udzielany jest na konkretny cel – najczęściej jest to zakup mieszkania, ale może być to także remont mieszkania lub inna inwestycja. Należy jednak pamiętać, że otrzymując kredyt hipoteczny, musimy rozliczyć się z bankiem z każdej wydanej złotówki. Oznacza to, że kupując mieszkanie na kredyt, z pożyczonych pieniędzy nie możemy wyremontować nieruchomości, a otrzymując kredyt hipoteczny na remont mieszkania, każdy wydatek musimy udokumentować fakturą, a za pieniądze pożyczone od banku na remont pod hipotekę mieszkania nie możemy kupić mebli czy sprzętu RTV i AGD.
Warunkiem, jaki musimy spełnić, aby otrzymać kredyt hipoteczny, jest pozytywna ocena naszej zdolności kredytowej. Bank na podstawie naszych zarobków, formy zatrudnienia, sytuacji rodzinnej czy posiadania innych zobowiązań finansowanych ocenia, jaką kwotę kredytu może nam przyznać bez dodatkowego ryzyka. Zbyt niska zdolność kredytowa może sprawić, że dostaniemy za mały kredyt, by kupić wymarzone mieszkanie lub nie dostaniemy go wcale. Dlatego warto omówić z doradcą kredytowym z Elbląga sposoby na podniesienie naszej zdolności kredytowej i dopiero po takim przygotowaniu się do podpisania umowy o kredyt hipoteczny, rozpocząć starania o zakup nieruchomości. Doradca kredytowy pomoże także znaleźć najkorzystniejszy kredyt – z najniższą ratą, która zależna jest nie tylko od stopy oprocentowania, ale również od prowizji banku, marży banku i stawki WIBOR.
Jaki wkład własny jest potrzebny, by otrzymać kredyt hipoteczny?
Trzecim warunkiem, jaki trzeba spełnić, by otrzymać kredyt hipoteczny, jest wkład własny. Jest on obligatoryjny – banki są zobowiązane do pobierania wkładu własnego, by móc udzielać kredyty hipoteczne. Wkład własny jest rodzajem zabezpieczenia dla banku – klient, który wpłaca część kwoty kredytu udowadnia, że jego sytuacja finansowa jest na tyle dobra, że bez problemu będzie spłacać raty kredytu. Obecnie od klientów banki wymagają 20% wkładu własnego, choć w ofertach niektórych banków znaleźć można zapis o 10% wkładu własnego. Jest to jednak obwarowane koniecznością wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od niskiego wkładu własnego, a kredyt hipoteczny z niższym wkładem własnym jest z reguły droższy.
Kredyt hipoteczny z ratą malejąca czy z ratą stałą?
Decydując się na kredyt hipoteczny, warto przyjrzeć się ofertom kilku banków, a także dostępnym dla nas opcjom. Doradca kredytowy z Elbląga przedstawi nam harmonogram spłaty kredytu z ratą malejącą i ratą stałą. W pierwszym przypadku możemy liczyć na niższą całkowitą kwotę do spłaty, jednak obciążenie na początku będzie wyższe. Jeśli obecnie nie możemy sobie pozwolić na wyższe raty, możemy zdecydować się na kredyt hipoteczny ze stałą ratą – co prawda w ogólnym rozrachunku bankowi oddamy więcej niż w przypadku kredytu hipotecznego z ratą malejącą, ale nie będziemy tak bardzo obciążeni wysokimi ratami zaraz po zakupie nieruchomości.
Decyzję o kredycie hipotecznym warto skonsultować z profesjonalnym doradcą finansowym, który znajdzie dla nas najkorzystniejszą ofertę i pomoże nam wybrać najlepszy kredyt hipoteczny z uwzględnieniem naszych potrzeb i możliwości.