Czym jest zdolność kredytowa? Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Kupno mieszkania wiąże się z dużym wydatkiem, na który niewiele osób może sobie pozwolić. Zdecydowana większość z nas ratuje się kredytem hipotecznym. Aby jednak móc po niego sięgnąć, musimy wykazać, że jesteśmy i będziemy w stanie go spłacać. Bank przed udzieleniem każdego kredytu musi wydać pozytywną opinię, dotyczącą naszej zdolności kredytowej. Czym jest zdolność kredytowa i czy można w krótkim czasie ją zwiększyć?

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa jest oceną sytuacji finansowej potencjalnego kredytobiorcy. Zależeć ona może od wielu czynników, jednak w największym stopniu wpływa na nią wysokość zarobków oraz ich źródło. Im wyższe mamy przychody, tym lepiej. Również umowa o pracę na czas nieokreślony będzie działać na naszą korzyść, co nie oznacza, że osoba z umową zlecenie, umową o dzieło czy prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą nie mają szansy na otrzymanie kredytu gotówkowego czy hipotecznego.

Jak budować zdolność kredytową?

Dobrze płatna praca, najlepiej na umowę o pracę na czas nieokreślony znacznie ułatwi nam uzyskanie kredytu. Nie wszyscy mają jednak możliwość zatrudnienia się w takiej formie i uzyskanie podwyżki. Warto więc swoje przychody podnieść pracą dodatkową – jest to dobry sposób na odłożenie większej kwoty na wkład własny oraz podniesienie zdolności kredytowej. Pamiętajmy, że dla banku ważna jest historia naszych przychodów, dlatego przy sprawdzaniu zdolności kredytowej sprawdzone zostaną przychody z co najmniej 3 miesięcy wstecz. Jeśli więc dostaliśmy podwyżkę, z wzięciem kredytu poczekajmy kilka miesięcy.

Na naszą zdolność kredytową wpływ ma również nasza historia związana ze spłacaniem innych kredytów i pożyczek. Warto więc korzystać z karty kredytowej lub kupować sprzęt RTV i AGD na raty, a następnie spłacać je zawsze terminowo.

Jak zwiększyć zdolność kredytową w krótkim czasie?

Zdolność kredytowa w dużym stopniu zależy od podejmowanych przez nas decyzji w przeszłości. Możemy jednak w krótkim czasie podnieść swoją zdolność kredytową poprzez:

  • spłatę innych kredytów i zobowiązań
  • skonsolidowanie kredytów i pożyczek, jeśli nie możemy ich szybko spłacić
  • znalezienie dodatkowego źródła przychodów
  • znalezienie współkredytobiorcy
  • zawarcie małżeństwa

Trudno jest zwiększyć zdolność kredytową w tydzień, jednak w przeciągu kilku miesięcy możemy znacząco wpłynąć na jej podniesienie. Jeśli bardzo zależy nam na wzięciu kredytu, warto skorzystać z pomocy doradcy finansowego, który nie tylko pomoże znaleźć najkorzystniejszą ofertę i wesprze nas podczas załatwiania formalności, ale także pomoże podnieść zdolność kredytową. Takie wsparcie może uchronić nas przed negatywną odpowiedzią banku na nasz wniosek o kredyt.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Fidu.