Niezwykłe wieści dla przyszłych nabywców mieszkań! Podatek PCC na pierwsze lokum odchodzi w niepamięć – już od 31 sierpnia 2023 roku. To świetna wiadomość dla wszystkich planujących zakup swojego pierwszego mieszkania.

Czym jest podatek PCC?

Podatek PCC, czyli Podatek od czynności cywilnoprawnych, to obowiązkowa danina, którą płacimy przy zawieraniu umów sprzedaży, darowizny i innych czynności prawnych. Dotychczasowy poziom podatku wynosił 2% wartości danej transakcji. Jednak od września tego roku pojawią się zmiany, które mogą nas niezwykle ucieszyć.

Zniesiony podatek za pierwsze mieszkanie

Teraz, dzięki wykorzystaniu nowelizacji ustawy, pierwszy zakup mieszkania będzie wolny od tego podatku. To prawdziwe powiew ulgi dla przyszłych nabywców! Oznacza to, że kupując swoje pierwsze mieszkanie, nie będziesz już musiał płacić 2% od jego wartości. Twoje oszczędności mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych, które teraz możesz przeznaczyć na aranżację wnętrza, remont czy wymarzone meble.

Jeśli na przykład sprzedajemy nieruchomość o wartości 500 000 złotych, dotychczas musielibyśmy zapłacić 10 000 złotych podatku. Teraz jednak ta suma zostaje Nam w kieszeni. To spora oszczędność, prawda?

Pierwsze mieszkanie bez podatku, ale szóste już z wyższym

Decyzją rządu jest równoczesne zwiększeniu podatku dla osób, które kupują większą ilość mieszkań ( na szóste i kolejne). Podatek w tym wypadku wyniesie 6%. Celem tych zmian jest zapobieżenie sytuacjom, w których inni kupujący zwłaszcza Ci, którzy kupują na własne cele mieszkaniowe mają utrudniony dostęp do mieszkań. Minister Waldemar Buda objaśnił te zmiany jako środek przeciwdziałający pakietowemu nabywaniu mieszkań na rynku pierwotnym, co ma negatywny wpływ na dostępność mieszkań dla innych osób.